هوشمند سازی خانه را باید از کجا شروع کرد

هوشمند سازی خانه را باید از کجا شروع کرد

آنچه در این مقاله میخوانید

تکنولوژی از ابتدا با هدف سرعت بخشیدن به امور انسانی و ایجاد راحتی بیشتر ابداع گشت. هوشمند سازی از اقداماتی است که پس از پیشرفت تکنولوژی وارد زندگی انسان شد. خانه هوشمند بارزترین نمونه هوشمند سازی است. امروزه این خانه ها در اکثر کشورهای جهان ساخته می شوند. به کمک امکانات این مدل خانه ها میزان دسترسی مالکان خانه به امکانات ملکشان تا درصد زیادی افزایش یافته است. هوشمند سازی خانه باید ها و نباید هایی دارد که باید هنگام ساخت خانه رعایت شوند. در ادامه توضیحات بیشتری در این مورد ارائه خواهد شد. باما همراه باشید.

 

هوشمند سازی ساختمان ها را از کجا شروع کنیم؟

هوشمند سازی ساختمان باید طبق مراحل خاصی پیش برود. رعایت ترتیب مراحل این اقدام، باعث می شود هوشمند سازی خانه با سرعت بیشتری انجام شود. در ادامه توضیحات بیشتری در این باره ارائه خواهد شد.

کسب اطلاعات در مورد هوشمندسازی خانه

مهم ترین نکته در مورد کسب اطلاعات، استفاده از منابع معتبر است؛ به همین دلیل برای آشنایی با هوشمند سازی خانه باید از منابعی استفاده شود که اطلاعات آن ها قابل اعتماد باشد. به این منظور می توانید با مشاوران شرکت های هوشمند سازی خانه ارتباط برقرار کنید. شرکت در نمایشگاه های هوشمند سازی خانه از دیگر مواردی است که وسیله آن می توان در این باره اطلاعات درست کسب کرد. پس از آشنایی با این فرایند می توانید در مورد اجرایی کردن آن اطمینان حاصل کنید.

 

کمک گرفتن از یک متخصص

استفاده از دانش و اطلاعات متخصصین در هر حوزه‌ای می تواند باعث افزایش سرعت آن شود. همچنین به موجب این اقدام می توان کیفیت اجرای پروژه هوشمند سازی را افزایش داد. به موجب هوشمند سازی خانه بسیاری از امور به وسیله برنامه های دیجیتالی کنترل می شوند. وجود مشکل در برنامه اتوماسیون خانه، می تواند خطرات احتمالی را به دنبال داشته باشد. زمانی که یک متخصص بر اجرای اتوماسیون خانه نظارت داشته باشد احتمال ایجاد مشکل تا میزان زیادی کاهش خواهد یافت. برای دسترسی به متخصصان فعال در این حوزه می توانید از خدمات یکی از شرکت های فعال در زمینه هوشمند سازی خانه کمک بگیرید. هنگام انتخاب شرکت مورد نظر به اعتبار و سابقه آن توجه داشته باشید.

 

استخدام یک طراح ماهر

هوشمند سازی خانه نیز مانند ساخت خانه، نیازمند طراحی است. طراحان سیستم های هوشمند، متخصصانی هستند که در زمینه طراحی سیستم های هوشمند تخصص دارند. این متخصصان معمولاً جزو کادر شرکت های اتوماسیون خانه هستند. پس انتخاب یک شرکت مناسب، باید در مورد طرح مورد نظرتان با طراح شرکت صحبت کنید. دقت داشته باشید که پیش از آغاز طراحی، سفارشات خود را به طور کامل مطرح کنید.

 

اقدامات پیش از هوشمند سازی

پیش از شروع پروژه هوشمند سازی خانه، باید مسائل امنیتی را در نظر بگیرید. سیم کشی خانه اقدامی است که باید پیش از شروع اتوماسیون ساختمان انجام شود. امکانات مربوط به سیستم های هوشمندسازی باید به سیم کشی هایی متصل شوند که ولتاژ پایین دارند. به منظور جلوگیری از مشکلات مربوط به سیم کشی باید قبل از شروع پروژه، سیم کشی خانه مطابق شرایط سیستم های هوشمند طراحی و نصب شود.

 

نصب دستگاه ها

در مرحله بعد، تجهیزات مختلف نصب می گردند. در این مرحله در نظر داشتن نظم و ترتیب بسیار مهم است. به طور مثال ابتدا هوشمندسازی سیستم گرمایش و سرمایش انجام می شود. پس از اینکه تمام بخش های خانه به این سیستم مجهز شد باید هوشمند سازی سایر بخش ها را آغاز کرد. اهمیت سیم کشی های از پیش انجام شده در این مرحله مشخص می شود.

 

چک کردن عملکرد سیستم ها

پس از تنظیم سیستم های مختلف خوب است عملکرد آن ها را بررسی کنید و از سالم بودن آن ها مطمئن شوید. گاهی ممکن است به دلایل مختلف عملکرد بعضی از سیستم ها دچار مشکل شوند؛ به همین دلیل بررسی آن ها بسیار مهم است.

هوشمند سازی ساختمان ها را از کجا شروع کنیم؟

اهمیت هوشمند سازی ساختمان

استفاده از تکنولوژی به طور کلی می تواند به افزایش سرعت و سهولت امور کمک کند. این مسئله در مورد خانه های هوشمند نیز صدق می کند. خانه هایی که هوشمند هستند نسبت به خانه های معمولی امکانات بیشتری دارند. در ادامه به مهم ترین مزایای هوشمند سازی خانه اشاره خواهد شد.

 • بالابردن میزان رفاه و آسایش
 • بالارفتن سطح کیفیت زندگی
 • افزایش میزان سهولت و دسترسی به امکانات خانه
 • صرفه جویی در انرژی
 • انعطاف پذیری
 • افزایش راحتی و آسایش
 • بهینه کردن انرژی
 • صرفه جویی در زمان و انرژی
 • پایین آوردن درصد هزینه های مربوط به نگهداری از تجهیزات و هزینه های تعمیر آن ها
 • بالابردن میزان امنیت خانه در برابر سرقت و سایر حوادث
 • کنترل کردن بخش های مختلف خانه از راه دور
 • راحت شدن استفاده از بخش های مختلف خانه برای کودکان، بیماران و حیوانات خانگی

اهمیت هوشمند سازی ساختمان

نحوه عملکرد سیستم هوشمند سازی خانه چگونه است؟

پس از اتوماسیون خانه بخش های مختلف مانند تنظیم دما، گرمایش، سرمایش، نور و سیستم های دیگر به وسیله سنسورهای هوشمند کنترل می شوند. سیستم های هوشمند به طور مداوم بر عملکرد بخش های مختلف نظارت دارند و بلافاصله پس از شناسایی مشکل، آن را گزارش می دهند. در صورتی که مشکل ایجاد شده خطرات زیادی داشته باشد، سنسور به صورت خودکار آن را رفع می کند. به طور کلی پس از هوشمندسازی خانه، امنیت آن تا حد زیادی افزایش می یابد.

به طور مثال در صورتی که اعضای خانه برای مدت طولانی خانه را ترک کنند می توانند در طول مسافرتشان بر قسمت های مختلف خانه نظارت داشته باشند. از دیگر وظایف سیستم های هوشمند، کنترل میزان انرژی و صرفه جویی در آن است. به طور مثال گرمایش و سرمایش خانه طوری تنظیم می شود که بلافاصله پس از گرم شدن خانه، سیستم ها از کار می افتند؛ همچنین در ساعت هایی از روز که نور طبیعی خانه را روشن می کند، چراغ ها خاموش می شوند.

نحوه عملکرد سیستم هوشمند سازی خانه چگونه است؟

سخن پایانی

خانه های هوشمند از دستاوردهای نوین تکنولوژی در دهه های اخیر است. به موجب امکانات این خانه ها می توان بسیاری از امور را با سرعت و سهولت بیشتری انجام داد؛ همچنین طراحی این خانه ها به شکلی است که انجام امور روزمره را برای افراد سالخورده، معلولان و کودکان راحت و آسان می کند. در صورتی که قصد دارید خانه خود را به سیستم های هوشمند مجهز کنید، در انتخاب شرکت مورد نظر دقت کافی به خرج دهید. در صورتی که شرکت موردنظر فاقد تعهد کاری باشد ممکن است پروژه هوشمند سازی به درستی انجام نشود. اسمارت پلاس یکی از معتبرترین شرکت های فعال در حوزه هوشمندسازی ساختمان ها است. در صورتی که قصد اتوماسیون سازی خانه را دارید می توانید با عوامل این شرکت ارتباط برقرار کنید.

خانه هوشمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

امنیت خانه هوشمند

امنیت خانه هوشمند به کمک تجهیزاتی پیشرفته و بروز تأمین می شود و می تواند محیطی امن و آرام را برای ساکنین فراهم سازد. این

خانه هوشمند knx

خانه هوشمند knx

برای داشتن یک خانه مدرن و هوشمند شما نیاز به تجهیزات بروز و پیشرفته knx دارید. راحتی و تنوع در این تجهیزات باعث شده تا

تینکر گیک لینک

تینکر گیک لینک

پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا امروزه برای هوشمندسازی محیط خصوصاً منازل تجهیزات بروزی تولیدکننده استفاده شود. تینکر گیک لینک یکی از بهترین این تجهیزات بوده

تماس با ما