دسته بندی تجهیزات هوشمند

دسته بندی تجهیزات هوشمند

آنچه در این مقاله میخوانید

دسته بندی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان با توجه به نوع عملکرد، ارتباط و چگونگی کارکردشان انجام می گیرد. موارد مختلفی هستند که می توانند در دسته بندی این محصولات تأثیر گذار باشند برای مثال محل قرار گرفتن آن ها در شبکه، یکی از این موارد است. امروز قصد داریم به طور دقیق تری درباره چگونگی دسته بندی تجهیزات هوشمند شبکه صحبت کنیم.

 

دسته بندی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان با توجه به نوع ارتباط

یکی از مهم ترین فاکتورها برای دسته بندی تجهیزات هوشمند نوع ارتباط آن ها است. به صورت کلی این قبیل تجهیزات از لحاظ نوع ارتباط به دو دسته تقسیم می شوند که شامل تجهیزات با ارتباط سیمی و تجهیزات با ارتباط بی سیم می شود. هر دو دسته این تجهیزات در شبکه هوشمند سازی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند و تنوع زیادی دارند.

 

تجهیزات خانه هوشمند بی سیم

ابتدا به بررسی تجهیزات هوشمند می پردازیم که در دسته بی سیم قرار می گیرند. بنیاد اصل تجهیزات هوشمند سازی ساختمان بر اساس ارتباط بین تجهیزات و اتصال آن ها قرار داده شده است. اتصال تجهیزات به اینترنت یک ضرورت بسیار مهم است؛ چرا که به کاربر این اجازه را می دهد با هر فاصله ای که از خانه خود قرار دارد تجهیزات هوشمند را کنترل کند.

تجهیزات هوشمند از نظر نوع اتصال به اینترنت نیز به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول که تجهیزات با عملکرد مستقل نامیده می شوند قابلیت این را دارند که به صورت مستقیم و کاملاً مستقل به اینترنت متصل شوند. اما دسته دوم برای اتصال به اینترنت نیاز دارند ابتدا به یک دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند وصل شوند. این کنترل کننده مرکزی را به نام های مختلفی همچون هاب، کنترلر مرکزی، گیت و چندین نام دیگر می شناسند. در این سیستم ها هاب از یک سو باید به اینترنت متصل شود و از سوی دیگر با سایر تجهیزات هوشمند سازی در ارتباط باشد. ارتباط میان هاب مرکزی و سایر تجهیزات از جمله وسایل مستقل به اینترنت به صورت بی سیم و با کمک امواجی مانند وای فای، RF و … صورت می گیرد.

از طرفی تجهیزات نیز باید با هاب مرکزی در ارتباط باشند تا بتوانند دستورات را از آن دریافت کنند. بدین منظور نیز در اکثر موارد از ارتباط بی سیم استفاده می شود. در بیشتر شبکه ها برای ارتباط سایر اجزای شبکه با کنترل کننده مرکزی از مواردی همچون WIFI و امواج رادیویی یا بلوتوث استفاده می شود.

 

تجهیزات خانه هوشمند با سیم

دسته بندی دیگر از تجهیزات هوشمند سازی ساختمان هستند که تجهیزات سیمی نام دارند. مشخصاً همان طور که از نام این دسته از تجهیزات پیدا است، برقراری ارتباط بین اجزای این سیستم با کمک سیم انجام می شود. لازم است برای این گونه تجهیزات بستری از سیم ها در ساختمان تعبیه شود تا تجهیزات هوشمند سازی ساختمان را به هاب مرکزی متصل کنند. تجهیزات هوشمند سازی که در دسته بندی محصولات سیمی قرار می گیرند از نظر پروتکل های ارتباطی در قسمت های مختلفی قرار می گیرند. از جمله این پروتکل های ارتباطی می توان به مواردی همچون KNX, S_BUS و MOD_BUS اشاره کرد.

دسته بندی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان با توجه به نوع ارتباط

 

دسته بندی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان با توجه به عملکرد و کارایی

عملکرد و کارایی یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای دسته بندی تجهیزات هوشمند است. انواع تجهیزات خانه هوشمند با توجه به نوع عملکرد و کارایی که دارند در سه دسته مهم قرار می گیرند:

لایه اول (تجهیزات کنترلی)

ابزار و تجهیزات به کار رفته در این بخش وظیفه ارتباط با وسایل الکتریکی و اجرای دستورات کاربر را بر عهده دارند. این تجهیزات را اغلب به شکل محلی و با کمک دستگاه کنترل مرکزی کنترل می کنند. تجهیزات این لایه عمدتاً شامل:

 

لایه دوم (ارتباط داخلی)

قبلاً گفتیم که در تجهیزات یک شبکه هوشمند لازم است برای مدیریت به دستگاه کنترل کننده مرکزی وصل باشند. فرقی نمی کند که این ارتباط به شکل بی سیم یا با سیم صورت بگیرد، فارغ از نوع ارتباط تجهیزات، این لایه نقش یک رابط کاربر را ایفا می کنند. تجهیزات اصلی این لایه شامل موارد زیر است:

  • مودم
  • کنترل مرکزی
  • تاچ پنل
  • موبایل هوشمند

 

لایه سوم (ارتباط از راه دور)

مسئولیت بر قراری ارتباط از راه دور بین تجهیزات و کاربر، بر عهده این لایه است. برقرار کردن ارتباط بین کاربر و سیستم به کمک پیامک یا اینترنت از جمله عملکردهای تجهیزات این دسته بندی است. در اغلب موارد این ارتباط با دستگاه مرکزی صورت می گیرد؛ مگر در زمان هایی که از تجهیزات عملکرد مستقیم استفاده شده باشد.

دسته بندی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان با توجه به عملکرد و کارایی

 

تجهیزات خانه هوشمند اسمارت پلاس

دلایل زیادی وجود دارد که شما را مجاب کند تا محل زندگی خود را به یک خانه هوشمند تبدیل کنید. از صرفه جویی در مصرف انرژی گرفته تا رفع بسیاری از نگرانی هایتان وقتی خارج از منزل هستید. شما با بهره گیری از تجهیزات خانه هوشمند می توانید بسیار از وسایل الکتریکی منزل خود را به سادگی و از راه دور کنترل کنید. اسمارت پلاس یک مجموعه معتبر و با سابقه طولانی در زمینه واردات محصولات، فروش و نصب تجهیزات هوشمند سازی ساختمان است که به طور قطع بعد از کمک گرفتن از آن ها احساس راحتی بیشتری در منزل خود خواهید داشت. یک تیم حرفه ای در اسمارت پلاس، سیستم هوشمند سازی ساختمان شما را طراحی می کند تا همواره احساس رضایت کنید.

تجهیزات خانه هوشمند اسمارت پلاس

جمع بندی

با مطالعه این مطلب توانستید به چگونگی دسته بندی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان پی ببرید. اما ممکن است در شرایط مختلف نام های دیگری را برای اجزای مختلف یک سیستم هوشمند ساختمان بشنوید. دلیل این مسئله این نیست که اطلاعاتی که شما دریافت کردید غلط است؛ بلکه باید بگوییم تنوع نام‌گذاری تجهیزات هوشمند بسیار بالا است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دسته بندی های تجهیزات هوشمند با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

دسته بندی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

امنیت خانه هوشمند

امنیت خانه هوشمند به کمک تجهیزاتی پیشرفته و بروز تأمین می شود و می تواند محیطی امن و آرام را برای ساکنین فراهم سازد. این

خانه هوشمند knx

خانه هوشمند knx

برای داشتن یک خانه مدرن و هوشمند شما نیاز به تجهیزات بروز و پیشرفته knx دارید. راحتی و تنوع در این تجهیزات باعث شده تا

تینکر گیک لینک

تینکر گیک لینک

پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا امروزه برای هوشمندسازی محیط خصوصاً منازل تجهیزات بروزی تولیدکننده استفاده شود. تینکر گیک لینک یکی از بهترین این تجهیزات بوده

تماس با ما