آنچه در این مقاله میخوانید

تفاوت BMS وHome Automation

اتوماسیون خانگی یا اتوماسیون داخلی یا Home Automation و به اختصار HA به مجموعه ادوات و تجهیزاتی اطلاق میشود که در داخل واحد های مسکونی و یا اداری و تجاری نصب میشوند و وظیفه ایجاد محیطی مطبوع و راحت را عهده دارهستند. از وظائف این سیستم میتوان به:

کنترل روشنائی – کنترل وسایل برقی منزل
– کنترل پرده ها و کرکره های پنجره ها
– کنترل سیستم سرمایش و گرمایش
– کنترل سیستم صوتی و تصویری
– آبیاری باغچه ها
و…

اشاره نمود که از طریق کلیدها، پنل های لمسی قابل نصب روی دیوار از داخل واحد و یا خارج از واحد از طریق اینترنت هدایت می شوند.

شما از هر جای خانه می توانید بر تمامی وسایل برقی کنترل داشته باشید و برنامه ریزی نمائید تا بدون دغدغه کارهای همیشگی، در زمان و مکان مورد نظر بصورت اتوماتیک انجام شود. می توانید در هنگام مسافرت از هر جای دنیا خانه خود را به واسطه اسمارت پلاس تحت کنترل داشته باشید، یا در صورت بروز سرقت و یا آتش سوزی در هر جایی که هستید مطلع شوید و بطور همزمان مراکز مربوطه نیز بوسیله سیستم مطلع می شوند.

مدیریت هوشمند ساختمان یا BMS(Building Management System) به مجموعه تجهیزاتی اطلاق میشود که به منظور یکپارچه سازی کنترل و ایجاد حداکثر هماهنگی در جهت افزایش بهره وری و کاهش مصارف ناخواسته ، وظیفه پایش و راهبری اجزاء مختلف ساختمان از قبیل مدارهای روشنائی، برق اظطراری، آسانسورها، تاسیسات سرمایش،گرمایش وتهویه مطبوع، سامانه اعلام و اطفاء حریق، سامانه کنترل تردد وسیستم حفاظتی رابعهده دارند. مزایای اتوماسیون خانگی و BMS عبارتند از:
  1. کاهش مصرف انرژی (برق) تا ۴۰ درصد
  2. جلوگیری از فرسودگی و خرابی دستگاه ها به علت کارکردن بیهوده و بیش از حد
  3. راحتی و آسایش برای ساکنین و مصرف کنندگان
  4. قابلیت کنترل تمامی وسایل در ساختمان از راه دور
  5. توانایی دریافت گزارش از چگونگی کارکرد وسایل برقی ساختمان
  6. اضافه کردن قابلیت هایی نظیر کم نور و پر نور کردن چراغها اعم از روشنایی ها و وسایل به سیستم های معمولی برای صرفه جویی در انرژی و زیبایی و…

اهمیت Bms بر کسی پوشیده نیست. اما شناخت کامل از امکاناتی که Bms در اختیار کاربر قرار میدهد و همچنین آشنایی با نقاط ضعف آن از نکات مهم در استفاده از این سیستم است.

BMS یا سیستم مدیریت ساختمان، عموماً در مشاعات کاربرد دارد و در موتور خانه متمرکز بوده، امکان کنترل را در این فضا مهیا میکند. استفاده از این سیستم بطور معمول در ادارات دولتی، مراکز تجاری، بیمارستانها و…معمول است.

طرح BMS در ساختمان مسکونی، به راحتی قابل اجرا است. ادوات کنترلی تمامی تجهیزات ساختمان از قبیل تأسیسات و موتورخانه، هواسازها، آبیاری محوطه، نور پردازی نمای ساختمان، روشنایی مشاعات و پارکینگ و حیاط، دوربین های مدار بسته، سنسور های اعلام و اطفای حریق و … در یک اتاق مدیریت ( معمولا در اختیار نگهبان آموزش دیده) جمع شده و کنترل و مدیریت میشوند.

هدف اصلی ازاین مدیریت یکپارچه، راحتی در کنترل، دقت بالا، اطمینان و امنیت و مهمترین آن صرفه جویی در مصرف انرژی میباشد. صرفه جویی انرژی عاملی است که هزینه اولیه بالای سیستم BMS را توجیه کرده و طی چند سال بازگشت کامل سرمایه را به همراه دارد.

پس نتیجه میگیریم که کار BMS کنترل یکپارچه هرآنچه در ساختمان است تا جایی که وارد حریم خصوصی افراد نشود!
اما Home Automation یا Smart Home بر کنترل فضای داخلی یک واحد متمرکز می باشد و کنترل تجهیزات درون خانه را بر عهده دارد.

در بعضی موارد BMS و HA با هم مرتبط شده وساختمانی کاملا هوشمند را ایجاد می نمایند ولی درکل استفاده از یکی الزام استفاده از دیگری را بدنبال نخواهد داشت.

هوشمندسازی در ایران توسط اسمارت پلاس

یکی از گسترده ترین فعالیت های هوشمندسازی در ایران، هوشمندسازی ساختمان های مسکونی و یا خانه هوشمند اسمارت پلاس میباشد.

ساختمانهای مسکونی در واقع شامل انواع پروژه های آپارتمانی، ویلایی، اداری و هتل میشود.
این ساختمان ها دارای دو بخش اصلی هستند. بخش مشاعات و بخشهای خصوصی. به عنوان مثال در آپارتمان ها، پارکینگ، لابی، راه پله و آسانسور، حیاط، موتورخانه، استخر و فضای ورزشی جز بخش مشاعات بوده و واحدهای مسکونی که حریم شخصی افراد را تشکیل میدهند، به عنوان بخش های خصوصی در نظر گرفته میشوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

امنیت خانه هوشمند

امنیت خانه هوشمند به کمک تجهیزاتی پیشرفته و بروز تأمین می شود و می تواند محیطی امن و آرام را برای ساکنین فراهم سازد. این

خانه هوشمند knx

خانه هوشمند knx

برای داشتن یک خانه مدرن و هوشمند شما نیاز به تجهیزات بروز و پیشرفته knx دارید. راحتی و تنوع در این تجهیزات باعث شده تا

تینکر گیک لینک

تینکر گیک لینک

پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا امروزه برای هوشمندسازی محیط خصوصاً منازل تجهیزات بروزی تولیدکننده استفاده شود. تینکر گیک لینک یکی از بهترین این تجهیزات بوده

تماس با ما